NAŠE MOTTO:
„Kvalita z Modry bez kompromisov“

Sommini Winery to sú kvalitné vína, ktorých chuť sa zrodila v malokarpatských vinohradoch.

NAŠE HODNOTY:
• Kvalita z miestnych zdrojov – hrozno nakupujeme len od domácich pestovateľov, čím vieme priamo ovplyvniť kvalitu suroviny a zároveň podporiť miestnych vinohradníkov. Pridanou hodnotou je minimálna uhlíková stopa, kedže hrozno do pivnice necestuje cez pol krajiny.
• Udržateľnosť – pri našej práci myslíme aj na našu planétu, preto sa snažíme byť čo najviac ekologický tým, že:
– Nakupujeme suroviny lokálne
– Zvyšujeme percento obalov z recyklovateľných materiálov
• Progresivita – chceme sa pre Vás stále zlepšovať a prinášať lepšie a lepšie produkty. Preto pri spracovaní hrozna a finalizovaní vína používame iba prípravky rastlinného pôvodu a aj ich množstvo sa snažíme minimalizovať. Plánujeme zvyšovať množstvo vlastných vinohradov a postupne investovať do špičkovej technológie, či už na spracovanie hrozna, ale aj na skladovanie vína, aby sa naši zákazníci vždy mohli spoľahnúť, že dostanú to, čo očakávajú.

AKO TO CELÉ ZAČALO
Víno vyrábal manžel Juraj už od skončenia vysokej školy v roku 2011, čím nadviazal na tradíciu dorábania vína v malej pivničke so svojím dedom a otcom. Prvýkrát pričuchol k vinárčine ešte ako dieťa v dedovej vinici v Šenkviciach, kde pomáhal hlavne s oberačkami. Postupne ho dedo naučil ako správne strihať a viazať vinič, aby nám dal zo seba to najlepšie, ako vyrobiť z jeho plodov zlatý mok. Aktívny záujem o vinárske remeslo prišiel na Strednej vinársko-ovocinárskej škole v Modre. Už vtedy Juraj zistil, že vinárstvo a vinohradníctvo nie je povolanie, ale životný štýl, ktorý ho úplne pohltil. Túto lásku neskôr preniesol aj na manželku Katku, a tak spolu v roku 2017 založili vlastné vinárstvo.

O NÁS
Sme malé rodinné vinárstvo z Modry. Chceme pokračovať v rodinnej tradícii a robiť ju na profesionálnej úrovni, preto sa špecializujeme na výrobu kvalitných vín z hrozna urodeného výlučne v Modranskom vinohradníckom rajóne (Modra, Šenkvice). Hrozno určené pre naše vína je len ručne zbierané a sami dozeráme na jeho kvalitu a zdravie pred spracovaním. Týmto chceme dosiahnuť, aby sa v našich vínach odzrkadlila jedinečnosť modranského terroiru a zároveň chceme takto aj nepriamo podporiť pestovateľov hrozna v našom domovskom meste a zároveň znižovať uhlíkovú stopu, keďže hrozno sa nemusí prepravovať 2 a viac hodín vo vlečkách alebo kontajneroch do pivnice.
V portfóliu vín máme ľahšie ovocnejšie vína robené moderným spôsobom, ale taktiež aj vína, kde chceme, aby ich odrodový charakter nebol prekrývaný kvasinkami a plne sa ukazovalo miesto, odkiaľ hrozno pochádza (tradičný spôsob s minimom technologických zásahov)

Od ročníka 2019 sme s výnimkou červených vín prešli na šróbovacie uzávery a tým pádom sme prestali používať aj pvc záklopky na fľaše, čím sme zredukovali odpad pri plnení našich vín. Naše obaly (okrem červených vín) sú tak plne recyklovateľné.
Chceme stále ostať skôr „mini“ vinárstvom s osobným prístupom, kde sa dôraz kladie na kvalitu, šetrné spracovanie hrozna a dobré vzťahy so zákazníkmi. Tých vždy radi privítame v našej pivnici v Šenkviciach.
Keďže kvalita sa rodí vo vinici, chceme postupne zvyšovať plochu vlastných vinohradov, aby sme boli schopní túto kvalitu priamo ovplyvňovať. Zároveň tak urobiť niečo pre komunitu, pretože takto môžeme priamo podporiť obnovu vinohradov v regióne, a tak aj skrášliť miesta, kam ľudia radi zájdu vo svojom voľnom čase.

ODRODY:
Muškát Moravský, Veltlínske Zelené, Tramín Červený, Cabernet Sauvignon, Rulandské Biele, Sauvignon Blanc, Rizling Rýnsky, Rulandské Modré

POČET FLIAŠ: 8 000 ks (stav k r. 2020)